Loučňáčkovská tečka v termálech
Loučňáček má za sebou velmi náročný rok. Děcka pracovala velmi zodpovědně a zvládla toho tolik, že si zasloužila odměnu: V neděli jsme se sebrali a jeli si zaplavat na termální koupaliště do Velkých Losin. Užili jsme si pěkného dopoledne. Nyní děcka čekají krásné, dlouhé prázdniny a čas odpočinku. Věřím, že se v září zase sejdeme a připravíme vám nejednu pěknou chvilku. Děcka, díky.
18. 6. 2017    Petr Lukáš
Společné muzicírování Loučňáčku a Rudských koček
Již několikrát jsme se s kamarády z Rudy potkali na festivalech či soutěžích. Oba sbory jdou poněkud méně tradiční cestou, proto jsme rádi přijali pozvání ke společnému učení a předávání zkušeností. V asi šestihodinovém cyklu jsme se zabývali zpracováním populární hudby, které je přijatelné pro amatérské muzikanty v hodinách hudební výchovy či ve sboru. Zvládli jsme připravit čtyři skladby – dva spirituály, ty učil sbormistr Loučňáčku, a dvě písně z oblasti pop-music, které vyučoval sbormistr Standa Vlk. Vše se nám podařilo zvládnout tak, že jsme mohli celou čtveřici uvést na podvečerním koncertu i s instrumentálním doprovodem.
Intenzívně jsme pracovali celé dopoledne, pak jsme se naobědvali ve školní jídelně, dali si hodinku na odpočinek, kterou jsme vyplnili různými hrami a výukou country tanců. Zatím sbormistři obhlédli prostor, kde mělo proběhnout vystoupení, a rozhodli se, jak připravit aparaturu a nazvučení. Pak ještě pokračovala zkouška jednotlivých sborů, na kterou jsme se kvůli počasí vrátili do tělocvičny. Zvuková zkouška však probíhala za hřmění. Ani to nás neodradilo, tak těsně po páté začal plánovaný koncert. Loučňáček vystoupil jako první a představil se v Rudě, kde jsme zpívali poprvé, velmi rozmanitým repertoárem. Pak nastoupili domácí a potěšili publikum zase po svém. Závěrečná část patřila společnému zpívání. Řádně jsme se do toho opřeli a dokonce se nám podařilo vtáhnout obecenstvo do děje tak, že si s námi zazpívalo. Byli jsme odměněni takovým potleskem, že jsme poslední skladbu opakovali ještě jednou.
Pak jsme byli ještě pozváni na špekáček, čehož jsme rádi využili. Den byl náročný, ale velmi užitečný a zajímavý. Bylo poučné zažít jiný způsob práce, než na který jsme zvyklí, a věřím, že i my jsme naše kamarády obohatili o náš přístup ke zpracování muziky. Děkujeme vám, kamarádi. Těšíme se na další hudební setkání.
16. 6. 2017    Petr Lukáš
Klubíčko na zmrzlině
Rok utekl jako voda. Naše Klubíčko se dokutálelo na Tančírnu, kde jsme zakončili pěvecký školní rok. Děti byly svými sbormistry pozváni na pohárek, který se měl stát symbolickou odměnou za všechna úspěšná vystoupení, reprezentaci školy a obce a za práci na zkouškách. A stihli jsme toho nemálo. máme s dětiček radost. Na Tančírně pro nás byly připraveny pohárky dle vlastního výběru, na kterých jsme si velmi pochutnali. Rádi jsme pak poděkovali písničkou o kocábce náramné, která je u paní Petry nejoblíbenější.
Protože jsme potřebovali udělat pár fotek na nový propagační materiál, zavítal do Tančírny i Loučňáček, který hned po fotografování zabrousil do sálu a absolvoval zkoušku před pátečním koncertem. Děkujeme za azyl a dobroty!
12. 6. 2017    Petr Lukáš
TapTýda otvírala Tančírnu
Díky pozvání Petry Harazímové jsme měli báječnou příležitost zazpívat si doma. Však jsme se na to také patřičně těšili. Naše radost byla umocněna i tím, že jsme mohli spojit naše muzicírování s podporou Slaného bazárku v Šumperku, který sběrem a následným prodejem knih získává peníze pro děti trpící cystickou fibrózou (informace najdete ZDE). Ve škole jsme s dětmi vybírali knihy, které jsme pak spolu s drobným příspěvkem mohli po koncertě odevzdat paní Lei Krňávkové, organizátorce bazárku.
Odpoledne jsme nastěhovali do Tančírny aparaturu, lavičku, hudební nástroje a hlavně zpěváky a muzikanty. O půl sedmé jsme spustili naše hudební radovánky – nejprve se rozezněly lidové písně (jedna dokonce za aktivní účasti dětí a jedné tuze šikovné dospělačky), pak jsme nabídli písně vlastní i převzaté s několika pěknými sólovými výstupy. Na závěr jsme netradičně zařadili muziku, které se říká vážná. Jsem přesvědčen, že si právě tato hudba zaslouží být vrcholem, už jen proto, že od nás sice chce určité úsilí, abychom jí porozuměli, o to větší uspokojení a zážitek nám přináší. Trošku jsem se obával, zda publikum tento přístup zaujme. Dopadlo to výborně. Dokonce jsme byli odměněni potleskem stojícího obecenstva. Zejména doma to pro nás znamená moc.
Děkujeme za pozvání, za to, že jste přišli a vyslechli si nás. Máme radost, že jsme mohli prospět. Už teď vymýšlíme novinky na podzimní zpívání. Těšte se, bude to stát za to.
9. 6. 2017    Petr Lukáš