Koncert filmové hudby II.
Stalo se to naší TapTýdě již podruhé. Pan dirigent zábřežského dechového orchestru Lubomír Vepřek nám nabídl spolupráci při velkém projektu s názvem Koncert filmové hudby II. v rámci Notování Zábřehem. Taková nabídka se samozřejmě neodmítá. Bylo nám ctí se všeho toho hemžení aktivně zúčastnit. Pustili jsme se tedy do studia černých kuliček v pěti linkách odborně zvaných noty. Po několikatýdenním snažení nám ty notičky začaly dávat smysl a dokonce se začala ozývat muzika. A co teprve po společných zkouškách s orchestrem. Už ty pro nás i spolupracující mohelnickou Ariettu byly velkým zážitkem.
A pak přišel den D. Hned po ránu TapTýda dorazila na náměstí na zvukovou zkoušku. Velká venkovní stage, rozlehlé náměstí, zvukař–profík Radek Jandík se svým týmem. Bojovali jsme s větry, které si pohrávaly s plastovými židlemi na náměstí, pak začaly z dlouhé chvíle převracet pulty a odnášet přístřešky a nebylo jim zatěžko bavit se trháním zadní plachty na velkém jevišti. My jsme se však nedali a vytrvale zkoušeli a zvučili. Přiznám se, že jsem zažíval koncert mistrů zvuku už od rána. Nejen že všech čtyřiašedesát „šavlí“ bylo plných, ony byly navíc vzácně uspořádané a lahodně znějící. Není jednoduché vše nazvučit tak, aby nic netrčelo, bylo přirozeně slyšet a panoval vzájemný soulad všech zvuků instrumentálních i vokálních. Klobouk dolů, mistře zvukaři.
Od 16 hodin se rozběhl program. Vystoupila řada souborů a nechyběla ani TapTýda. Oproti loňsku s námi letos hrála naše kapela a zpěváci i muzikanti si náramně užili těch společných pětatřiceti minut na velkém jevišti. Měli jsme radost, že lidé na náměstí s námi spolupracovali a na závěr nám řádně zatleskali.
Co ovšem vypuklo po osmé hodině večerní, to se prostě popsat nedá, to se musí zažít. Náměstí se zaplnilo, orchestr se rozezněl a sbory se rozezpívaly. Dostali jsme letos více prostoru a hned první sborová skladba z filmu Schindlerův seznam dojala diváky. Koncert byl stylově velmi bohatý a rozmanitý. Navíc stále gradoval, což vnímalo i početné publikum (údajně až 6000 lidí) a dávalo to řádně najevo. K celkovému vyznění koncertu přispěl i náš Kuba Freddie Vyskočil, který se úspěšně vžil do role člena hudební skupiny Queen a poměrně zdařile o tom přesvědčil i ctěné publikum. To po provedení skladby Bohemian Rhapsody neváhalo povstat a odměnit výborně hrající orchestr, sólistu i sbory potleskem vestoje.
Celý koncert byl pro nás neskutečně silným zážitkem. Těžko se to vkládá do písmen, ale když před vámi stojí několik tisíc nadšených aplaudujících lidí, je to nepopsatelně povznášející.
Dovolte mi ještě jeden osobní dodatek. Jsem hrdý na naše zpěváky a muzikanty. Skvěle reprezentují školu a obec, je na ně spolehnutí nejen v oblastech hudebních, ale především spolehlivě fungují jako lidé. Je mi ctí být součástí takové „tlupy“. Děkuji!
8. 6. 2019    Petr Lukáš