Jak zvládnout nástup do mateřské školy?

Zkoušky odloučení
Trénujte odloučení dítěte od rodiče již před samotným nástupem do mateřské školy, nejlépe za přítomnosti nejbližších členů rodiny, od několika hodin, třeba až do druhého dne. Doba strávená například s prarodiči dítě nejen naučí snášet odloučení od rodičů, ale navíc jej úžasně obohatí (tedy alespoň ve většině případů). Nemůžete přeci znát všechny říkanky a písničky na světě J. Navíc načerpáte nové podněty, odpočinete si a dítě Vám bude moci s radostí vyprávět, co vidělo a zažilo. Dítě už bude dobře znát situaci, kdy maminka nebo tatínek odchází a také to, že se zase opět vrátí.

Adaptujte Vaše dítě v novém prostředí
Mateřská škola umožňuje adaptační program dítěte za přítomnosti rodičů, využijte jej. Můžete spolu v herně s ostatními dětmi strávit čas, rozkoukat se v novém prostředí. Uvidíte, jak to vlastně chodí v kolektivu tolika malých dětí pod dozorem pedagogů. Můžete si s ostatními dětmi povídat a motivovat Vaše dítě, aby navazovalo kontak.t s novými kamarády. Mateřská škola Vám vyjde vstříc, dokud to bude jen trochu potřeba. Pobyt pro dítě je v mateřské škole opravdu náročný a přítomnost rodiče může adaptaci nejen urychlit, ale velmi usnadnit.
Spolu si pak můžete povídat o nových kamarádech, můžete procvičovat jejich jména. Také si popovídejte, jaké jsou ve třídě hračky, jak vypadají postýlky, co pěkného děti malovaly nebo vyráběly,... Také musíte dítě chválit za jeho aktivitu, nechat ho pochlubit se tatínkovi, prarodičům, sourozencům.
Adaptační program probíhá zpravidla čtrnáct dnů před zahájením pravidelné docházky dítěte do mateřské školy v časovém rozmezí 7:00–8:30 hod. a 10.00–11.00 hod. Vždy je potřeba se konkrétně domluvit s vedoucí mateřské školy.

Začněte (rodiče) u sebe
  • Buďte pro dítě čitelní – dítě nechápe proč rodič, který doposud fungoval na zakňourání, náhle nereaguje na neutichající prosby a pláč dítěte (nechci do školy) a odchází pryč. Chcete-li, aby dítě rozumělo Vašemu počínání, musíte se podle stejného vzorce chovat i mimo školu.
  • Neslibujte úplaty v podobě bonbonů, ale slibte brzký návrat a ten dodržte. Také strávení volného času po pobytu v mateřské škole.
  • Divadlo pro rodiče – některé děti sehrají rodičům srdceryvné „představení“ při příchodu. Během pěti minut po odloučení si už většina dětí na nic takového nevzpomene, ale v rodičích vyvolá takové divadlo trýznivý pocit o ubližování vlastnímu dítěti. Buďte klidní, pokud si vyzvedáváte odpoledne z mateřské školy usměvavé dítě, pak jste báječný rodič a dítě se mělo dobře J
  • Nezájem o odchod rodičů – stejně jako je pro rodiče frustrující scéna dítěte při příchodu do mateřské školy, je pro ně frustrující také to, když dítě po rodičích ani nevzdechne … buďte v pohodě, při prvním zakopnutí a při prvním bebínku volají takřka všechny děti po rodičích. Pro vás tedy alespoň malá slova útěchy J

První den v mateřské škole bez rodičů
Máte-li za sebou adaptaci, neměl by být první den v mateřské škole bez rodičů tak napínavý. Přesto je ale každé dítě jiné a záleží zejména na Vašem přístupu a přístupu paní učitelky, jak dítě bude stres z osamění zvládat.
Pokud můžete, vyzvedněte si dítě z mateřské školy v jeho první den po obědě. Doba strávená v mateřské škole se bude dítěti zdát opravdu jako chvilka a příště nebude mít z délky odloučení takový strach.
Z prvního dne, které pak dítě stráví v mateřské škole samo, udělejte malou oslavu. Zajděte spolu třeba na zmrzlinu.

Co dítě potřebuje do mateřské školy (vše označené nebo podepsané)
  • pevné papučky do třídy
  • hrníček s obrázkem pro pití během celého dne
  • pohodlné oblečení (nejlépe s kapsou na kapesník) do třídy
  • sportovní oblečení na pobyt venku, školní zahradu, hřiště
  • náhradní oblečení do pytlíku v šatně (kalhotky, punčošky, ponožky, triko, ..)
  • pyžamo
  • hřebínek, papírové kapesníky
  • gumáky, pláštěnka
  • ramínko do šatny

Chcete-li:
  •  plyšáka do postýlky (Počítejte s tím, že obvykle si je budou chtít půjčit i ostatní děti. Hračky dětem nedávejte, předejdete tak konfliktům mezi dětmi a poškození hraček.)