Loučenská vločka 2017 – pátek
Hned ráno jsme s Loučňáčky spěchali do Skleníku. Čekal nás dlouhý den naplněný třemi koncerty s mnoha sborovými setkáními. Trošku jsme si na jevišti houkli a pustili se do práce. Dopolední koncert zahájil Loučňáček, navázal Dubínek ZŠ Dubicko, Běláčci ZŠ Bělá pod Pradědem a Ptáčata ze Šumperka. Tento třetí vločkový koncert byl charakteristický nejrozmanitějšími instrumentálními doprovody. Odpoledne se na jevišti objevil Loučňáček z Loučné nad Desnou, Smíšci z Rapotína kytaru a barevné roury křtící, Rudské kočky z Rudy nad Moravou Mrazíkem nás překvapující a Svitavský dětský sbor ze Svitav spokojeně vypadající. Je moc fajn sledovat, jak se naši přátelé vždy snaží přijít s něčím neotřelým a pěkným. Koncerty tak naplňují původní záměr, aby se děti potkaly, navzájem si předvedly, jak to u nich dělají, a něco se při tom naučily. Máme z toho radost.
Dva dny uplynuly velmi rychle a před námi byl poslední koncert. Ten je vždycky veřejný a vystřídají se na něm vybraní účastníci festivalu. Sál se krátce po půl páté naplnil a letos naposled se rozezněla slavnostní fanfára Loučenské vločky. Klubíčka, Smíšci, Loučňáček, Rudské kočky, Svitavský dětský sbor a TapTýda – tyto sbory otevřely posluchačům adventní dvířka. Jsme velmi rádi, že i tento koncert vyzněl hezky a lidé nešetřili chválou jednotlivých účinkujících sborů. Však také s námi vydrželi více jak hodinu a půl. Přesto prý koncert uběhl velmi rychle.
Můžeme být spokojeni. Zažili jsme velmi intenzívní dva dny nabité spokojeností z muziky a setkávání. Jistě bude nač vzpomínat. Je velmi důležité připomenout ty, kteří nám nesmírně pomáhají a Loučenské vločce fandí. Za finanční podporu děkujeme Státnímu fondu kultury ČR, Obci Loučná nad Desnou a firmě Lesy ČR. Pravidelně nás propaguje NIPOS–Artama Praha. Dodáním nové aparatury a velmi vstřícnou spoluprací nám pomáhá Hudební svět Ostrava. Svými odbornými radami a názory nám pomohli porotci Tomáš Motýl, Věra Kubíčková, Lenka Velikovská a Zdeněk Ševčík, stejně jako kolegium sbormistrů. O precizní zvuk se postarali Jakub Dratva a Zdeněk Ševčík. Kompletní záznam z festivalu a fotografie pořídil Pavel Kvapil. A Vločka by nemohla vzniknout a existovat bez naší loučenské školy, která nám poskytuje tolik potřebné zázemí a prostor na práci. Na závěr chci poděkovat týmu, který se staral o organizační zajištění průběhu festivalu: pracovníci školní jídelny v čele s Františkem Badalem chutně navařili a nakrmili zhruba o 300 strávníků více než jindy, kolegové ze školy se postarali o hladký průběh výuky, sbormistryně Věra, Věrka i Hanka byly oporou našim zpěváčkům na jevišti i mimo něj. Obrovský kus práce zvládla bravurně naše sborová organizační pracovnice Eva – klobouk dolů. Velké poděkování patří Loučňáčkům Míše, Nikče, Štěpánce, Zdeničce a Táďovi, kteří po dva dny řídili chod činností na sále a dlužno říci, že obstáli se ctí. Díky všem, kteří pak zvládli přesun hromady věcí zpět do školy. Mnoho nás pracovalo, aby se uskutečnilo něco pěkného a obohacujícího. Jsem si jistý, že díky těmto lidem se to povedlo. Tak za rok na slyšenou.
24. 11. 2017    Petr Lukáš
Loučenská vločka 2017 – čtvrtek
Již po pětadvacáté se na naši školu a obec snesly hudební vločky předvánočního setkání pěveckých sborů. Opět se sešla početná skupina kulturních, šikovných a zapálených lidí, která potěšila přítomná publika pěknými a zajímavými výkony. Radost jsme měli také z vzácných a zkušených hostů, kteří nám sbormistrům rádi prospěli svým pohledem na naše vystoupení. Tomáš Motýl, Věra Kubíčková a Lenka Velikovská se Zdeňkem Ševčíkem byli jistě těmi správnými porotci, kteří nám prospěli dobře míněnými radami.
Čtvrteční den nám přinesl dva koncerty, jednu sborovou dílnu a seminář pro sbormistry. První koncert zahájilo naše Klubíčko, pak převzaly štafetu Pampelišky z MŠ Pohádka Zábřeh, vystoupil Pramínek ze ZŠ Velké Losiny a Písnička a Slavík ze Zábřeha. Na druhém koncertu pak účinkovalo Klubíčko a Beruška z Loučné nad Desnou, Kopretina ze ZŠ K. Dvořáčka Orlová–Lutyně a Svitavský dětský sbor ze ZUŠ Svitavy. Pozdní odpoledne se v kulturním domě setkali svitavští zpěváci s našimi na společné sborové dílně. Připravovali jsme společnou skladbu na závěr festivalu. A šlo nám to pěkně svižně, tak jsme si mohli ještě společně zadovádět pod taktovkou Věrky a Aničky. Užili jsme si náramně a spěchali na večeři. Sbormistři se pak odebrali do naší hudebny, kde proběhl seminář o způsobech práce s hudebním nástrojem boomwhacker´s. Den jsme zakončili debatou o našich sborových radostech i strastech.
23. 11. 2017    Petr Lukáš