Rozmanitost jedné oční bulvy
O tom, že pestrobarevný není jenom svět před našima očima, ale také uvnitř nich, se přesvědčila 8. třída. V rámci laboratorního cvičení si na prasečích očích prohlédli, jak vypadá zrakový nerv, bělima, sklivec, řasnaté tělísko, rohovka a duhovka. A na novinovém textu napsaném malým písmem si ověřili, jakou úlohu plní čočka v našem oku. Děkujeme Páji za přinesené pomůcky:))
26. 2. 2019    Anita Bučková
Není půda jako půda
Hlinitá, písčitá, jílovitá. Půda - neliší se jenom svou barvou a zrnitostí, ale taky svou schopností dát život a domov nejrůznějším organismům a nakrmit téměř celý svět. Tu si u své půdy v rámci úterní hodiny geologie ověřili žáci 9. třídy. Na základě reakce půdy s vinným octem nebo sodou určovali, zda je jejich půda kyselá nebo zásaditá. Pak už si jen stačilo vybrat plodiny, kterým se na dané půdě bude dařit a počkat na jaro.:)
26. 2. 2019    Anita Bučková
SUDOKU – když vás chytne, už vás nepustí…
Kdo umístí čísla od 1-9 do jednaosmdesáti čtverečků, vyluští výsledný čtverec a už v tom lítá…
Historicky tato hra spadá do období výborného švýcarského matematika Leonharda Eulera (1707-1783). Tehdy sestavil hru stojící na podobných principech, využíval však písmena. Znovuzrození přišlo až mnohem později. V roce 1979 se v americkém časopise s matematickými hádankami objevilo Number Place (místo pro číslo), které se natolik zalíbilo Japoncům, že se spustila doslova pandemie zvaná SUDOKU. Jeho popularita značně stoupla po roce 2004 i u nás v ČR. Dokonce v roce 2007 získala první oficiální titul mistra světa naše Jana Tylová, která porazila všech 87 soupeřů z jednadvaceti zemí světa.
A PRVNÍ OFICIÁLNÍ ŠKOLNÍ KOLO SUDOKU NAŠÍ ŠKOLY proběhlo právě dnes. Do něj se probojovala devítka nejúspěšnějších řešitelů třídních kol. A jak to celé dopadlo?
1. místo – Ondřej Švejnoha, 2. místo – Jakub Pokorný a na krásném třetím místě skončila Ela Bližňáková.
Gratulujeme...
25. 2. 2019    Jitka Čulíková
Cvičení s Olinkou 2019
Olinka Šípková, její tradiční lekce dance-aerobiku a tentokráte jógy, k tomu Anička za bicí soupravou, pěvecké sbory Loučňáček a TapTýda, cvičenky některé zkušené více jiné méně, ale všechny usměvavé a nadšené. V příjemné domácké atmosféře jsme prožili vydatné tři hodinky, na které budeme rádi vzpomínat. Pod vedením zkušené lektorky se roztančila ve správném tempu i rytmu celá tělocvična, aby pak nastalo za podpory našich zpěváků a muzikantů všeobecné zklidnění těla i duše. Milé cvičenky, milá Oli, byly jste prostě opět skvělé.
Děkujeme Káje, Aničce, Emě, Oliverovi, Kubovi, Honzovi, Péťovi a klukům z oddílu FalconFight za pomoc při organizaci celé akce. Vážíme si také velké vstřícnosti všech, kteří přispěli dárkem.
Tak se všichni držte ve zdraví a pohodě a zase příště na viděnou.
16. 2. 2019    Petr Lukáš
Z hodiny výtvarné výchovy
Svatý Valentýn u sedmáků ve výtvarce aneb Láska je láska…
Srdce jako symbol lásky vytvořili sedmáci otiskem dlaní a chodidel. Zažili při tom spoustu legrace. Smích zněl hlavně při vzájemném natírání...
14. 2. 2019    Jitka Čulíková