Závěr roku ve Skleníku
Tradiční loučení se školním rokem probíhalo ve slavnostní náladě ve Skleníku. Moderátorského slova se ujala dvojice Terka Zapletalová a Monika Miškaninová, která nás provedla celým rokem. Jednotlivé třídy zhodnotili, co všechno společného ve třídě prožili. A jak už to bývá, odvahu vystoupit před všemi měli všechny děti z prvního stupně. Třídy II. stupně již vysílaly k prezentaci pouze své zástupce. Předána byla ocenění za matematického Taktika, odznak sportovní všestrannosti Tomovi Purovi (jedinému), diplomy za nejlepší výsledky ve Scio testech v Olomouckém kraji Janu Čechovi a Martinu Polcrovi. Řád šupiny zlaté udělila ředitelka školy Pavlu Keprdovi a Martinu Grúzovi. Žáci, kteří dosáhli na vyznamenání, obdrželi malý dárek v podobě rybky. Ředitelka školy udělila pochvalu Adamu Šperlichovi a předala ocenění nejaktivnějším žákům jednotlivých tříd - Štěpánce Pupíkové (1. tř.), Kristýnce Sládkové (2.tř.), Terezce Bližňákové (3. tř.), Nele Sedláčkové (4. tř.), Janu Mlýnkovi (5. tř.), Markétě Mikulíkové (6. tř.), Evě Hrbáčkové (7. tř.), Marcele Pavelkové (8. tř.) a Tomu Purovi (9. tř.). Všichni obdrželi diplom a k tomu mladší žáci knihu a starší dostali poukázku do kina.
Loučení s deváťáky, absolventy školy, bylo emotivní. I slzičky ukáply. Nejdříve obdrželi své absolventské práce s oceněním a poté se každý jednotlivě loučil se svými - dnes již bývalými spolužáky školy. Třídní učitelé jim předali Bulletin, vzpomínkové fotoalbum, pamětní list absolventa školy a z rukou prvňáčků dostali malý dárek s přáním mnoha úspěchů na střední škole. Deváťáci se všemi zavzpomínali a promítli fotografie jejich školní cesty od první třídy až po devátou. Prošli labyrintem naší školy a nyní vyráží na cestu k ráji života. Nezbývá, než jim popřát, co nejméně překážek na další cestě životem a hodně splněných přání.
Závěr dnešního dopoledne patřil žákům II. stupně, kteří zahráli a zazpívali společně několik písní. No, a my ostatní? ... Protančili jsme to.
A zítra? Rozdáme vysvědčení a hurááá na krásné a zasloužené prázdniny.
29. 6. 2011    Věra Turková
Rockový dýchánek 3
Již potřetí se podařilo zaplnit prostory loučenského Biografu posluchači Rockového dýchánku. Jedná se vlastně o koncertík žáků naší základní školy, kteří se během školního roku snaží v hudební výchově hrát na nástroje. Rockový dýchánek je pak vlastně vyvrcholením jejich celoroční píle. Na něm se veřejně předvedou před svými známými a příbuznými. Je fajn, že i letošní ročník přinesl některá překvapení.

První se do díla pustili s vervou sobě vlastní kluci ze šesté a sedmé třídy. Zvládli to víc než dobře. Pak se otevřela příležitost pro děvčata. Předvedla malinko propracovanější instrumentální aranže, škoda jen, že se zbytečně bála mikrofonů. Vstup dívek příjemně doplnila svým sólovým Hallelujah Daniela Fabiánová. Chlapi z osmičky a devítky se nebáli a natlačili do posluchačů to, co se naučili v čele se svým novým statečným pěveckým triem. Díky všem, kteří vystupovali, patří jim poděkování a gratulace.

Tradičně zveme na Dýchánky hosty. Letos jsme pozvali instrumentalisty, kteří jsou produktem školního hudebkového snažení a kteří již jdou svou vlastní cestou. Jenda Rudolf představil basovou kytaru, Jirka Mánek rozezněl elektrickou kytaru a Áňa Lukášová rozvibrovala celý sál prostřednictvím svých bicích. Po báječných sólových vstupech se přidal ještě Filip Fusek, který neváhal se svým tátou přejet celou republiku, aby mohl být na Dýchánku s námi. Všichni čtyři se pak za podpory Michala Polácha postarali o skutečné finále Rockového dýchánku.

Přestože je jasné, že všechno nebylo a ani nemohlo být dokonalé, cením si nasazení a snahy mladých muzikantů. Mnozí z nich překonali sami sebe už jen tím, že vystoupali po schůdcích na jeviště. Ještě jednou všem interpretům děkuji a těším se na další spolupráci. Snad se nám podaří pootevřít dveře do království paní hudby ještě o něco více.
23. 6. 2011    Petr Lukáš
Vodácký kurz
V pondělí se osmáci a deváťáci vydali na třídenní vodácký kurz po řece Moravě. Cesta začínala v Postřelmově instruktáží o ovládání raftu, vodáckých dovednostech a bezpečnosti na řece. Poté jsme nasedli na čtyři rafty a vydali jsme se na cestu. Během plavby nám naši instruktoři předvedli nácvik záchrany tonoucího v proudu a postup vytažení člověka z vody na loď. V odpoledních hodinách jsme připluli do Třeštiny na místo našeho noclehu. Volný čas do večeře jsme vyplnili fotbálkem, freesbee, hrou s volejbalovým míčem a vyzkoušeli jsme si slackline. Po večeři jsme strávili příjemné chvíle u kytary. Pak už byl čas jít spát do našich pracně postavených stanů.
Druhý den nám naši průvodci připravili malé překvapení, jeden z raftů nahradili kánoí. Zájem o plavbu v kánoi byl opravdu velký a tak se osádka během plavby měnila. Během cesty jsme si dlouhé pádlování krátili drobnými hrami, při kterých nejeden vodák skončil ve vodě. Cesta rychle utíkala a my jsme se přiblížili místu našeho dalšího táboření. Naši instruktoři nám názorně předvedli jízdu na kajaku splavem a eskymáka. Tato ukázka Michala Polácha natolik okouzlila, že následující hodinu pod dohledem instruktora trénoval, až se mu jeho první eskymák nakonec skutečně podařil. Ostatní svůj čas trávili koupáním nebo sjížděním malého jezu na raftu či kánoi. Po večeři jsme si udělali táborák. Příjemným večerem opět zněla kytara pana učitele Lukáše.
Třetí den už se většina z nás těšila domů, protože všechny naše věci byly mokré. Nasedli jsme do lodí a jako zkušení vodáci jsme vedli svoje rafty CHKO Litovelským Pomoravím až k našemu cíli do Litovle. Po několika vodáckých hrách, po kterých opět někteří členové výpravy byli mokří, jsme se rozloučili s našimi instruktory a plni dojmů a zážitků jsme nastoupili do vlaku na cestu domů.
20. 6. 2011    Jaroslav Dorňák
Výlet na Šerák
V pondělí 20 června se vydala čtvrtá a pátá třída na školní výlet na Šerák. Nedali jsme se odradit nepřízní počasí a strachem z lanové dráhy a vystoupili (nechali se vyvézt lanovkou) na vrchol hory Šerák. Zde jsme se posilnili a šli po naučné stezce přes Keprník dolů do údolí Hučivé Desné. Cestou nás doprovázel lesník pan Beneš a zpestřoval naši cestu zajímavými poznatky o místní přírodě. Poslední etapu výletu jsme se nechali odvézt autobusem, což všichni přivítali.
20. 6. 2011    Petr Kršek
Atletická olympiáda
Již tradičně v závěru školního roku pořádáme pro žáky I. stupně atletickou olympiádu. Organizace a role rozhodčích se zhostili žáci 9. třídy a perfektní fotodokumentaci vytvořil Pavel Keprda z osmičky. Žáci absolvovali čtyřboj, který se skládal z běhu na 50 metrů, hodu míčkem, skoku dalekého a vytrvalostního běhu. Bylo obdivuhodné s jakým zápalem se děti pustily do závodění. Protože se držíme hesla - Není důležité zvítězit, ale zúčastnit se a překonat sám sebe. Při hodnodnocení na nejlepší čekaly medaile a diplomy. Pro všechny ostatní p. Bližňák zajistil pastelky a knížečku a samozřejmě nechyběla i sladká odměna.
Naši atletičtí olympionici:
1. třída - Štěpánka Pupíková, Filip Noga
2. - 3. třída - Natka Březinová, Tim Bližňák
4. - 5. třída - Evička Svedková, Vašek Sedláček
17. 6. 2011    Věra Turková