Švihadlový princ, Švihadlová princezna
24. a 25. dubna se uskutečnila v hodinách TV soutěž v přeskocích přes švihadlo po dobu jedné minuty v 1. - 5. třídě. Titulem Švihadlový princ se pyšní: A. Komárek (1.tř.), T. Pospíšil (2.tř.), J. Drápal (3. tř.), D. Matura (4. tř.), M. Pupík (5. tř.). Titulem Švihadlová princezna se pyšní: S. Másilková (1. tř.), K. Kopicová (2. tř.), P. Martinčíková (3. tř.), L. Nascimento (4. tř.), M. Dvořáková (5. tř.).Blahopřejeme.
25. 4. 2019    Jitka Chytilová
Praha
Krásné dubnové počasí nás přivítalo v ulicích hlavního města. Naším cílem byl Senát, do něhož jsme zamířili na základě pozvání senátora Miroslava Adámka. Nejdříve jsme si prohlédli Valdštejnskou zahradu ve svěžím zeleném kabátku právě se probouzející přírody. Následovala prohlídka vnitřních prostor historického paláce i se známou zasedací místností úřadujících senátorů. Žáci si mohli sami vyzkoušet, jak mají senátoři pohodlná místa k sezení, dozvěděli se kromě historických souvislostí i to, jak Senát funguje a čím se zabývá. Příjemnou tečkou byl oběd v soukromé jídelně senátorů, kam je vstup povolen pouze zvaným hostům. Tak jsme se na chvíli mohli cítit jako VIP osobnosti. Odpoledne nás lanovka vyvezla na romantický Petřín, počasí bylo vskutku nádherné, proto jsme neodolali pokušení vystoupat až na samotný vrchol Petřínské rozhledny. Legraci jsme si ještě užili ve známém zrcadlovém bludišti. Potom jsme se již museli přesunout na ubytovnu a nachystat se na večerní divadelní představení. Většina žáků vzala návštěvu divadla opravdu zodpovědně a ve společenských šatech jim to moc slušelo. Spletí tramvajových linek a tras metra jsme se šťastně dostali až k divadlu Na Fidlovačce. Následovalo dvě a půl hodiny trvající představení Šakalí léta, které nás doslova okouzlilo. Nutno dodat, že k tomu přispěly krásné tanečnice, chytlavá hudba a hlavně zajímavé kostýmy. Večerní procházkou po Václavském náměstí jsme završili nabitý den. Ráno jsme ještě trochu rozespalí vyrazili na Ministerstvo vnitra, tato návštěva také vznikla na základě pozvání, tentokrát Jany Nápravníkové. Kdo by si myslel, že na Ministerstvu není nic zajímavého, byl by jistě překvapen programem, který si pro nás zaměstnanci oddělení eGovernmentu připravili. Žáci mohli nahlédnout pod pokličku jejich agendy a dokonce si zasoutěžili o věcné ceny. Možná jim teď činnost tohoto úřadu bude srozumitelnější, a také již ví, k čemu se dají využít jejich budoucí elektronické občanky. Posledním bodem programu pak byla návštěva Muzea smyslů. Co všechno se dá s lidskými smysly podniknout a jak se dají oklamat, si musíte vyzkoušet na vlastní kůži. Tak neváhejte a naplánujte si výlet stejně, jako jsme to udělali my: )
25. 4. 2019    Ludmila Mikesková