Nebojíme se vystupování:)

Huráá! Naše první holčičí jízda! A kam že jsme to jeli? No přece na Den Zdraví do Šumperku, kde jsme si měli možnost nejen poslechnout zajímavé přednášky, ale taky představit samy sebe. Návštěvníkům jsme ukázali, do čeho všeho si můžeme balit potraviny a napouštět pití, aniž bychom produkovali nějaký přebytečný odpad. Barvili jsme dokonce i vlastní plátěnky (za jejich koupení děkujeme našemu panu řediteli:)). Den předem jsme pekli čokoládové brownies a dýňové muffiny ze sezóních surovin a surovin pocházejících z bezobalového obchodu, které jsem nabízeli jak jinak, než v udržitelných obalech. K pití jsme nic neměli, za to ale nechybělo poznávání jesenických bylinek, které byly schované ve lněných pytlících vyrobených v chráněných dílnách. Velké poděkování patří Kiki T., Kačce, Tallis a Rózi, které skvělé dopoledne připravily.:)

Analýza, plán činností, monitorování a vyhodnocování

V následujících měsících jsme si v rámci metodiky 7 kroků od Ekoškoly prošli školu od sklepa až po půdu, abychom zjistili, jak to na naší škole chodí, případně co můžeme vylepšit. Nebylo toho moc, ale na pár drobností jsme přece jenom narazili. Z těch jsme vytvořili plán činností, rozdali si úkoly a vrhli se do práce. Za témata jsme si zvolili odpady a vodu. Paní starostka nám darovala kartonové krabice na třídění, kterým jsme trošku vylepšili vzhled a prvňáčkům z nich vyrobili příšeráky, aby nám je rádi krmili. Taky jsme si udělali rozpis služeb, které se budou každý týden o vynášení našich krabic starat. Staré malované hrnce po babičce jsme přetvořili na nádoby na bio odpad, které chodíme každý den vynášet na náš nový školní kompost. A že už se v něm dějí věci!:) Vyrobili jsme štítky s šetřícími upozorněními do umýváren na všech patrech i v přízemí, abychom si jimi připomněli, že voda je důležitá pro nás pro všechny a nesmí se s ní plýtvat. Během týdne zjišťujeme, jak naše změny fungují a na středeční schůzce pak hodnotíme, případně děláme menší úpravy. V plánu máme také spoustu zajímavých workshopů pro naše nejmenší, spolužáky i dospělé, kterými bychom je chtěli seznámit se spoustou nápadů, jak malými změnami můžeme obrovsky ulevit naší přírodě a všem, kdo v ní bydlí. Děkujeme paní starostce za třídící nádoby, panu řediteli, paní zástupkyni a panu školníkovi za informace k analýze a paní učitelce Komárkové za malované hrce na bio.:)

Naše začátky aneb jak se pandy objevily v Loučné

Stalo se to jednoho pondělního odpoledne, když jsme s Jirkou a Lindou zůstali jako poslední na schůzce školní samosprávy. Bílá pastelka, badmintonový turnaj, ponožkový den, férová snídaně. Na jednu stranu už bylo všechno naplánováno a na druhou nám pořád něco chybělo. A pak si Jirka posteskl nad čurbesem v okolních lesích. Na to se Linda rozpovídala o své dřívější škole, na které měli ekokroužek, se kterým vedli svou školu, spolužáky i okolí k tomu, aby přírodu svou činností neničili, naučili se o ni pečovat a vůbec dělali všechno proto, aby nám a všem dalším živým organismům nadále, ale i co možná nejdéle, zůstala tou nepropletenější prolézačkou, hrstí nejsladších lesních malin, místem těch nejpozoruhodnějších objevů a bezpečným domovem. A protože se nám nápad líbil, založili jsme si jeden ekokroužek taky. Teď je nás dohromady třináct a každou středu před vyučováním (pokud z nás někdo nezaspí - ano, i paní učitelka) vymýšlíme nějakou změnu, kterou bychom přispěli. A proč zrovna panďátka? Protože jeden z našich členů je má moc rád. A my zase máme rádi jeho. Tak nám držte palce:)